TŘI A PŮL ARABÁRNY (2023)
Nekonečná poušť Mauritánie, opuštěné hory Maroka, vojenské hlídky Egypta, byrokracie Alžíru, pohraničníci Izraele i pivo v Jordánsku, to všechno jsou aktéři příběhů o Arabech i jejich zemích, které najdete v cestopisné knize Tři a půl Arabárny. Již kdysi jsem si dal závazek spočívající v tom, že každý rok svého života strávím alespoň dva měsíce na cestách. Kniha, kterou držíte právě v ruce, mapuje příběhy, jež z tohoto rozhodnutí vycházejí a já mám to štěstí, že je mohu vyprávět.
Kniha popisuje dvě velké cesty, jednu po Maroku a Mauretánii, druhou po Egyptě (s drobným odskokem do Jordánska) i pokus o vstup do Izraele či snaha o samostatnou cestu po Alžíru. O dění na Blízkém východě a v severní Africe se dlouhodobě zajímám a v regionu jsem v součtu strávil více jak dva roky života. Cestopis tak má velký přesah do historie, ale též sociologie či politiky daného regionu, najdete v něm dobrodružství i romantiku, a hlavně splněné sny.
ČERNOBYL NA KOLEČKÁCH (2022)
Černobylská zóna je nejen dějištěm nejhrozivější jaderné nehody v dějinách, ale také prostorem s geniálně zakonzervovanou historií. Do centra katastrofy z roku 1986 není vůbec lehké se dostat. Přesto se parta kamarádů rozhodla splnit sen jednomu z nich a nebylo to zrovna snadné. Honza Dušek trpí roztroušenou sklerózou a je upoután na invalidní vozík. Přesto dokázali zdolat náročnou cestu na Ukrajinu, ujít desítky kilometrů pěšky a k tomu vystoupat (alespoň někteří) na Hoverlu – nejvyšší horu Ukrajiny (2061 m.n.m.).
Kniha pojednává o této cestě, o splněném snu Honzy i o Černobylu a o tom, co tam můžete potkat a zažít. Zakoupením knihy navíc podpoříte Domov Sv. Josefa, kde se o Honzu starají a který dostane celý výtěžek z prodeje této knihy.
Ponořte se mezi řádky a zažijte úžasné dobrodružství tam, kam se dostane jen málokdo!
Knihu si můžete objednat zde: www.cernobylnakoleckach.cz
VŠICHNI TADY LŽOU: VELKÉ ZMATKY VE SVATÉ ZEMI (2019)
Cesta po Svaté Zemi je mnohdy velice zamotaná, může být i nebezpečná, ale vždy je dobrodružná. Jiří Kalát ve svých dvaceti čtyřech reportážních příbězích místní politického-sociálně-historické klubko jistě nerozmotá celé, ale nabízí řadu pohledů na události, které provázely jeho roční pobyt v Jeruzalémě. Každá kapitola ukazuje nějaký aspekt života v Izraeli nebo Palestině. S autorem se podíváte do Tel Avivu, Hebronu, Ramalláhu, Nábulusu, mezi ultra konzervativní židy nebo do uprchlických táborů v Gaze. Jeho pohled není vždy objektivní, a vzhledem k místní situaci ani být nemůže. Jde o cestu člověka, který sice o konfliktu mezi Izraelci a Palestinci hodně ví, přesto mu celé to soukolí do sebe ještě úplně nezapadá. I o tom, jestli nakonec našel odpovědi na své otázky, je kniha „Všichni tady lžou“.
Kniha „Všichni tady lžou“ byla v roce 2019 nominována (mezi dalšími čtyřmi knihami) na cenu: Cestopis roku – Cena Hanzelky a Zikmunda.