Maroko: Západní Výspa Islámského Světa
Nekonečná poušť. Úžasní lidé. Starobylé opevněné vesnice. Úchvatné oázy plné datlí. Oceán rozbíjející se o pobřežní pevnosti. Barevná tržiště plná zboží. Vysoké zasněžené hory. Skvělé jídlo a nekonečné množství mátového čaje občas proloženého silnou kávou. To všechno je Maroko. Africké království naplněné památkami na dobu římskou, období plná pirátů či vlády sultánů. Každá část této malebné země je jiné a každá přináší nová dobrodružství. Pojďte nahlédnout na malou část z těch, které jsem během svých cest po Magribu viděl a zažil.
Grónsko: Zimní Arctic Circle Trail
V létě 2023 jsme s přáteli zvládli 170 kilometrů dlouhý Arctic Circle Trail skrze grónskou divočinu. Bylo to epické, ale neustálý déšť a komáři nám vnuknuly myšlenku, jaké by to bylo asi bez nich. Nezbývalo tedy nic jiného, než vyrazit v době, kdy je všude sníh a led. V březnu 2024 tak stály mé nohy opět na grónské půdě, obuté v běžkařských botách a teplých ponožkách. Venku bylo – 25 °C, před námi 160 kilometrů divočinou, polská pošta nám ztratila půlku jídla a nálada mířila k bodu mrazu. Naštěstí jsme potkali zde žijícího českého lovce, ten nám za deset piv (typicky česká měna) dal tři kila masa z pižmoně a obrovskou tresku. Uvařil se guláš, s plným břichem se na trail vyráželo snáze, dobalili se věci a pak už jen hurá do mrazu. Zbylých devět dní naše běžky krájely sníh Grónska a každý z nás si ticho tohoto ostrova užíval po svém, pro každého byla skutečnost trailu obrovským dobrodružstvím a životním zážitkem.
Grónsko: Arctic Circle Trail
Arctic Circle Trail je cca 170 kilometrů dlouhá značená cesta, vedoucí z druhého největšího města Grónska jménem Sisimiut do městečka Kangerlussuaq, dále se dá pokračovat dalších cca 40 kilometrů až k okraji Russelova ledovce. Jedná se o náročnou trasu grónskou divočinou, kterou je možné rozdělit do devíti etap. Jiří Kalát se na cestu vypravil v červenci 2023 společně s Pavlem Stejskalem, Karlem Černým o a Lukášem Exlerem.
Tři Cesty Za Polární Kruh
Švédská Královská cesta (Kungsleden) mě zaujala hned, jak o ní začal mluvit můj souputník Pavel Stejskal. Trek divočinou nám připravil 120 kilometrů nádherných zážitků a další nás tam jednou ještě čekají. Norský ostrov Senja nás přitáhl možností absolvovat zde kajakářský kurz, což vzhledem k tomu, že ostrov leží cca 500 kilometrů severně od severního polárního kruhu, byla výzva samo o sobě. Grónský Arctic Circle Trail pak zakončil tuto pomyslnou trojku 160 kilometrovým trekem úžasnou přírodou. Každá z těch cest byla trochu jiná, ale všechny ve mě prohloubily moji lásku k severu.
Estonsko: Ukrytá Země Severu
Na severu Evropy, na východní hranici EU, leží malý stát jménem Estonsko. Většinu jeho území pokrývají hluboké lesy, bažiny a vodní plochy. Lidí zde žije, v poměr rozlohy, asi pětkrát méně než v ČR. Pláže jsou dlouhé a liduprázdné, zvěře je v lesích dost a to včetně medvědů a losů. Města nabízejí bohatou historii, zajímavou kulturu i gastronomické zážitky. Pokud máte rádi pivo, tak právě v Estonsku můžete ochutnávat z řady malých pivovarů. Dobrodruhy zaujmou cesty mořských kajaků kolem ostrovů nebo místní bažiny. Požitkáři na druhé straně jistě ocení sauny a klid lesů. Mnoho lidí zná pouze hlavní město, tím ale Estonsko nekončí, právě naopak, Tallinn je pouze vstupní branou do této nádherné severské země.
Jako Cestující pisálek jsem v Estonsku rok žil a za posledních několik let do země podnikl řadu cest. Pravidelně se na sever Evropy vracím a to i s klienty, se kterými poznáváme nádherný ostrov Saaremaa.
Česko: Druhá Nejhezčí Místa Aneb Pěšky Z Berouna do Aše
Z Berouna do Aše je to po zemi něco málo přes 200 kilometrů. To není málo, ale ani moc. Před dvěma lety, při cestě Berounem, můj kamarád Pavel vyjádřil myšlenku navštívit Aš, a tak jsem se rozhodli, tam dojít pěšky. Ten den začalo dobrodružství, které prožíváme už skoro dva roky. Na cestu vyrážíme o volném víkendu, který není vždy jednoduché si ukrást, ale kousek po kousku se blížíme ke konci naší cesty.
Na jejím počátku ani jednoho z náse nenapadlo, co je možné zažít v prakticky neznámých zákoutích naší země. Snažíme se jít co nejkratší cestou po značených stezkách a občas tak naše kroky vedly přes místa, kam turista s krosnou zavítá jen když zabloudí a pro místní je úkazem. Na jedné z našich štaci nám šok z našeho příchodu do vesnické hospody vynesl šest fernetů, připadal jsem si trochu jako na Balkáně a bylo to fajn.
Pěšky jsem nachodil už tisíce kilometrů, ale ta naše rodná hrouda mě překvapí prakticky pokaždé, když si nazuji trekové boty.
Černobyl: Obroda Opuštěné Zóny
Na mé druhé narozeniny, přesněji 26. dubna 1986 v 1:23 ráno, se na Ukrajině odehrála jedna z největších jaderných katastrof v dějinách lidstva. Čtvrtý blok jaderné elektrárny v Černobylu explodoval a do ovzduší se dostaly kilogramy radioaktivního materiálu. Zemřelo 31 lidí, stovky byly zraněny a desetitisíce evakuovány. Na několik let byla třicetikilometrová zóna kolem elektrárny uzavřena. Nyní se do ní vrací život a s ním i lidé. Jak to vypadá v místech, odkud před více jak třemi desítkami let lidé utíkali v hrůze z jaderného záření? Přednáška vás provede nejenom katastrofou samou, ale i tím, co po ní zbylo.
Istanbul: Mezi Evropou a Asií
Istanbul, Konstantinopol nebo Cařihrad, tři jména pro jedno město. Tureckou metropoli ležící na březích Středozemního moře jsem navštívil již několikrát, ale vždy mě překvapí něčím novým, mnohdy tak trochu zapomenutým, ale ve své podstatě vždy monumentálním. Hagiu Sofiu, Galatskou věž, Modrou mešitu, Hipodrom nebo Yerebatanskou cisternu zná skoro každý návštěvník města na Bosporu, pojďme ale udělat pověstný cimrmanův krok stranou a podívejme se také na jiná místa této fascinující křižovatky kultur, lidí a příběhů.
Média a Islám
Média vytvářejí svět kolem nás, či minimálně to, co si o něm myslím a to, jak ho vnímáme. Pro mnohé z lidí žijících v české kotlině je pak islám stále opředen oparem orientalismu, dálek, exotiky a tajemství. Pokud tyto dvě entity spojíme v našem prostředí, vyjde nám mix polopravd, stereotypů a mýtů.
Jak se to ale děje? A co s tím? O tom si budeme povídat na přednášce Média a Islám.
Izrael a Palestina: Kořeny Konfliktu
Kořeny Konfliktu Izrael a Palestina! Jakmile ta dvě jména slyšíme ve zprávách, máme tendenci přepnout kanál. Konflikt je to prý dlouhý, zamotaný a nikdo mu nerozumí. Opak je pravdou! Jak a kdy to vůbec začalo? Izraelci nebo Palestinci? Kdo je zodpovědný za násilí na Blízkém východě? Jaké je postavení USA a Ruska v izraelsko-palestinském konfliktu? A co Česko? Hraje nějakou roli v této již po sedm dekád trvající při? Během přednášky se nesnažím říci, kdo je za co zodpovědný nebo komu, co náleží. Soustředím se na vytvoření otázek. Na ně si pak každý musí odpovědět sám a je rozhodnutí by mělo být postaveno na znalostech i na základě svědomí a vlastního vnímání pojmu právo. I pouze tím, jak cestujeme, můžeme vyjádřit názor.